سلام

سلام
سلام. سلام از نام‌های خدا و در اسلام برای تحیّت و درود گفتن و در لغت به معنای سلامتی، امنیت و صلح است که در فارسی به درود ترجمه شده است. در قرآن و روایات بر سلام کردن تأکید شده و از مستحبات است. پاسخ به سلام حتی برای نمازگزار واجب فوری است و با پاسخ دادن یک نفر از میان جمع، جواب سلام بر دیگران واجب نیست. سلام دارای آداب و احکام ویژه‎ و در قرآن و سنّت دارای کاربردهای متعددی است. در اسلام، لفظ «سلام» برای تحیت انتخاب شده است؛ زیرا به معنای دعا برای سلامتی از آفت‎های جسمی و دینی است؛ هم چنین سلام کردن مسلمان‌ها به یکدیگر به منزله‎ عهدی بین آن‌ها برای حفاظت از جان، مال و آبروی آن‌ها است. قرآن سلام را تحیتی پربرکت و پاکیزه از جانب خدا بر مؤمنان می‎داند: «فَسَلِّمُوا عَلیٰ أَنْفُسِکمْ تَحِیةً مِنْ عِنْدِاللّٰهِ مُبٰارَکةً طَیبَةً؛ پس هرگاه بخواهید به خانه‌ای داخل شوید نخست بر خویش سلام کنید اگر کسی هم نباشد بر نفس خود سلام کنید که سلام تحیّتی با برکت و نیکو از جانب خداست. » [سوره نور، آیه ۶۱]

نام درس: سلام

موضوع: اخلاق و آداب

هدف کلی: دانش آموزان با مفهوم و آداب سلام کردن آشنا می‌شوند

هدف جزئی: دانش آموزان در این درس با موارد زیر درباره آداب سلام آشنا می‌شوند:

  • الف- معنی سلام
  • ب- احادیثی در مورد سلام
  • ج- چگونگی سلام دادن در برخورد با دیگران

هدف رفتاری: انتظار می‌رود دانش آموزان در پایان درس بتوانند با توجه به سیره و سخنان معصومین (ع) در سلام کردن همیشه پیش‌قدم باشند و آداب سلام را رعایت نمایند.

روش مناسب تدریس:

  • الف- توضیحی
  • ب- فعال: داستان-شعر-احادیث-پرسش وپاسخ-کارت‌های رنگی

رسانه‌های آموزشی: تلبو. ماژیک. کلیپ. تک برگه‌های نقاشی و ... .

مقطع: ابتدایی1

مدت اجرا: 45 دقیقه

تعداد دانش آموزان: 20

نویسنده: زهرا ایزدمهر دوره دیده تربیت مربی کودک و نوجوان از استان فارس - لارستان

بسم‌الله الرحمن الرحیم

به نام خداوند جان و خرد            کزین برتر اندیشه برنگذرد

خدمت همه شما سلام عرض می‌کنم. امیدوارم که حالتان خوب باشد. انشا الله همیشه شاد و سرحال باشید. گل‌های من می‌خواهم برنامه را با قصّه شروع کنیم قصّه‌ی ۱ پسربچه که اسمش «مملی» هست. خوب به قصّه من گوش بدین که آخرش می‌خواهم سؤال بپرسم.

حالا می‌خواهم سؤال بپرسم. آماده‌اید؟[1] با تشکر از شما که پاسخ سؤال را درست جواب دادی. بچه‌ها چند تا حدیث رو کارت‌های رنگی که این جا می‌بینید نوشتم. یکی داوطلب بشه و بیاد ۱ کارت بردارد و با صدای بلند بخونه و روی تابلو بنویسه.

ایشان کارت آبی رو انتخاب کردند. در این کارت حدیثی از امام حسین (ع) در مورد سلام کردن است. از این‌که حدیث را خوندی، ممنونم گلم.

بچه‌ها ۱‌بار دیگِ، من هم حدیث رو براتون می‌خوانم تا شما هم با من تکرار کنید. بله! بچه‌ها. امام حسین (ع) فرمود: سلام کردن ۷۰ پاداش دارد، 69 پاداش برای سلام کننده و ۱ پاداش برای پاسخ‌دهنده است.[2] حتی اگر درجایی وارد شدید و کسی هم آن جا نبود، فرشته‌ها جواب میدن. حالا بچه‌ها حاضرین شعر سلام را باهم بخوانیم:

سلام مثل بـهاره

گــل و شـکــوفـه داره

بوی قشنگ دوستی

هـمــراه خود مـیــاره

وقتی سلام می‌کنی

شاپرک‌ها، می خنـدن

بال هاشونو بـرامـون

وامی کنــن می بنـدن

گوش بده بازمی خونن

پرنده‌های زیـبــا

با چهچه و با جیک‌جیک

سلام می دن به گل‌ها

حالا نوبت کارت بعدی است. ۱ نفر دیگِ داوطلب بشه و بیاد ۱ کارت دیگِ بردارد و با صدای بلند بخونه و روی تابلو بنویسه.

بله! ایشان کارت سبز رو انتخاب کردند. در این کارت هم حدیثی از امام صادق (ع) در مورد سلام است. از این‌که حدیث را نوشتی وخوندی، ممنونم گلم. امام صادق (ع) فرمود: سلام مستحب و جواب سلام واجب است.[3]

سلام که مستحب است

جواب آن واجب است

عطر سلام و دوستی

چه عالی و جالب است