مسلم ناصری

مسلم ناصری
برای کودکی خودمان قصه نگوییم. برای کودکان امروز قصه بگوییم. نگاه گذشته و خاطره‌های کودکی خودمان را کنار بگذاریم تا به کودک امروز نزدیک شویم.نیازهای کودک را بشناسیم و با مخاطب‌شناسی قصه، با آن‌ها سخن بگوییم. واقعیت این است که نویسندگان و مربیان کودک و نوجوان و راویان، کودک را به رسمیت نمی‌شناسند. وقتی هر کودکی را از دیگری متفاوت دیدیم، اولین ‌گام را برای به رسمیت شناختن مخاطب برداشته‌ایم. متاسفانه همه‌ی ما سعی داریم ‌پیامی منتقل کنیم، ولی نمی‌خواهیم تاثیر بگذاریم. پزشکان به این شگرد رسیده‌اند که داروها را شیرین کنند ولی ما به عنوان قصه‌پرداز هنوز از این موضوع دوریم. تا متن خوب نداشته باشیم، نمی‌توانیم قصه خوب بگوییم و ... . این سخنان از نویسنده‌ نام آشنای ادبیات کودک و نوجوان، از نویسندگان کشورمان، استاد مسلم ناصری متولد کاشمر ... .

مسلم ناصری به سال1/6/ 1351 در شهرستان کاشمر ـ خراسان رضوی ـ دیده به جهان گشود. دوره ابتدایی را در روستای زادگاهش (بنده قرا) گذرانید و بعد راهنمایی را در مدرسه شبانه‌روزی شهرستان کاشمر تمام کرد. وی پس از اتمام سیکل راهی قم به سال 1368 شد و دروس حوزه را تا مقطع خارج فقه و اصول ادامه داد و از محضر استاد و مراجع عظام مکارم شیرازی و سبحانی استفاده کرد. وی ضمن تحصیل علوم دینی با اخذ دیپلم، کارشناسی تاریخ خود را در دانشگاه باقرالعلوم(ع) تمام کرد و کارشناسی‌ارشد در رشته تاریخ اسلام را در دانشگاه شهید بهشتی تهران به پایان برد و دکترای تاریخ تشیع امامیه از دانشگاه ادیان و مذاهب. مسلم ناصری ضمن تحصیل، رشته مورد علاقه‌اش در زمینه هنری را پیگیری کرد. او در روستا با نوشتن نمایشنامه و اجرای آن در دهه فجر و تابستان در مدرسه و مسجد محل زندگی، کار ادبی خود را شروع کرد. به طوری که در دروه راهنمایی نمایشنامه‌های او در سطح شهرستان چندین بار مقام آورد. پس از ورود به قم ضمن همکاری با انحمن نمایش اداره ارشاد با بچه‌های مسجد نیز همکاری می‌کرد. تا این‌که سال 1372 فعالانه وارد حیطه داستان‌نویسی شد. اولین داستان مذهبی‌اش به نام «غنچه‌های پاییزی» برگزیده کنگره شعر و قصه طلاب شد. سپس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر گردید. وی از سال 1375 به عنوان دبیر داستان مجله پوپک انتخاب شد. در کنار آن بیش از ده سال مدیر گروه نقد و بررسی و داستان‌نویسی تربیت مربی دفتر تبلیغات اسلامی قم بود. وی از سال 1383 تا 1394 بیش از ده سال سردبیر مجله ملیکا و ماهک بود که ویژه امام زمان(ع) برای کودکان و خردسالان می‌شود.  از سال 1394 تا 1396 دبیر داستان مجله دوست کودکان است. او با برگزاری کلاس داستان‌نویسی سعی در انتقال تجربیات خود به نویسندگان نوقلم دارد و هر ساله با سفر به مراکز استان‌ها و شهرهای دور و نزدیک تلاش دارد تجربیات خود را  به مربیان کودک و نوجوان و علاقه مندان به نویسندگی انتقال دهد. مسلم ناصری ضمن تحصیل، رشته مورد علاقه‌اش در زمینه هنری را پیگیری کرد. او در روستا با نوشتن نمایشنامه و اجرای آن در دهه فجر و تابستان در مدرسه و مسجد محل زندگی، کار ادبی خود را شروع کرد. به طوری که در دروه راهنمایی نمایشنامه‌های او در سطح شهرستان چندین بار مقام آورد. پس از ورود به قم ضمن همکاری با انحمن نمایش اداره ارشاد با بچه‌های مسجد نیز همکاری می‌کرد. تا این‌که سال 1372 فعالانه وارد حیطه داستان‌نویسی شد. اولین داستان مذهبی‌اش به نام «غنچه‌های پاییزی» برگزیده کنگره شعر و قصه طلاب شد. سپس در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به زیور طبع آراسته گردید. ناصری از سال 1375 به عنوان دبیر داستان مجله پوپک انتخاب شد. در کنار آن بیش از ده سال مدیر گروه نقد و بررسی و داستان‌نویسی تربیت مربی دفتر تبلیغات اسلامی قم بود. اکنون بیش از پنج سال است که سردبیر مجله ملیکا و ماهک است که ویژه امام زمان(عج) برای کودکان و خردسالان است. ناصری در طول سال‌ها نویسندگی بیش از هشت کتاب نوشته است که بیشتر آن‌ها جوایز مهمی را کسب کرده‌اند. برخی از این کتاب‌ها به زبان‌های عربی و انگلیسی ترجمه شده‌اند. این نویسنده تا کنون جوایز و رتبه های زیادی کسب کرده است.

رتبه‌ها و جوایز

ـ مسافر شهرهای بی‌نشان

کتاب "مسافر شهرهای بی‌نشان" کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 1383،کتاب سال حوزه علمیه قم در همان سال، کتاب سال مجله سلام بچه‌ها و پوپک همان سال، منتخب و برگزیده کنگره دوسالانه نهج‌البلاغه دانشجویی سال 1382و منتخب شورای کتاب کودک شد.

 • کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سال 1383
 • کتاب سال حوزه علمیه قم در همان سال
 • کتاب سال مجله سلام بچه‌ها و پوپک همان سال
 • منتخب و برگزیده کنگره دوسالانه نهج‌البلاغه دانشجویی سال 1382
 •  منتخب شورای کتاب کودک

ـ سردار تنها

 • رمان نخست همایش دینی ـ ادبی 20 سال داستان عاشورایی 1380
 • رتبه دوم نمایشگاه بزرگ فرهنگ عاشورا در 27 سال گذشته 1386
 • تشویقی کتاب سال حوزه 1379

ـ سروها ایستاده می‌میرند 1380

برگزیده ویژه همایش ادبی دینی 20 سال داستان عاشورایی 1380

تشویقی کتاب سال حوزه 1379

 • جنگجوی جوان
 • برگزیده کنگره نهج البلاغه دانشجویی

ـ آخرین بازمانده

برگزیده نخست دوسالانه کتاب سال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اخذ دیپلم افتخارو لوح زرین جشنواره

مجموعه چهارده معصوم تقدیر شده از سوی کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان

"مجموعه قصه‌های شیرین از زندگی معصومین" برگزیده کتاب سال قرآنی در سال 89 شد و در کتاب دوره ابتدایی برای مطالعه بیش تر معرفی شد. " سردار تنها" رمان نخست همایش دینی ـ ادبی 20 سال داستان عاشورایی 1380، رتبه دوم نمایشگاه بزرگ فرهنگ عاشورا در 27 سال گذشته 1386 و  به عنوان تشویقی کتاب سال حوزه 1379 انتخاب شد. " سروها ایستاده می‌میرند"  نیز برگزیده ویژه همایش ادبی دینی 20 سال داستان عاشورایی 1380 و تشویقی کتاب سال حوزه 1379 شد.

 • ـ مسافر غریب
 • برگزیده کتاب سال رضوی پس از انقلاب 1382
 • - شمشیرهای شکسته
 • کتاب سال رضوی سال 1388
 • ـ بم تا بم
 • برگزیده کتاب سال حوزه علمیه قم 1385
 • ـ مجموعه هفت جلدی روباه زرنگ

" بم تا بم"  برگزیده کتاب سال حوزه علمیه قم 1385 شد. " مجموعه هفت جلدی روباه زرنگ" کتاب فصل جمهوری اسلامی در سال 1386، برگزیده دوسالانه جشنواره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان  و تقدیری ویژه بخاطر تالیف داستان‌های دینی از سوی اوقاف و امورخیریه شد." فرشته‌های زمینی" به عنوان برگزیده کتاب دفاع مقدس در سال 1387 انتخاب شد.

کتاب فصل جمهوری اسلامی در سال 1386

برگزیده دوسالانه جشنواره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

ـ فرشته‌های زمینی

برگزیده کتاب دفاع مقدس در سال 1387

ـ سورنا و جلیقه آتش

کتاب برتر فصل بهار سال 88

ـ مجموعه قصه‌های شیرین از زندگی معصومین

برگزیده کتاب سال قرآنی در سال 89

 • غنچه های پاییزی 
 • برگزیده کنگره شعر و قصه طلاب سال 1376

مجموعه هفت جلدی آذرک

 • راه یافته به کتاب‌های لاک پشت پرنده  

دشت اسب‌های سرخ ( خاطرات تبلیغ ایام محرم)

 برگزیده نخستین جشنواری سراسری اشراق 1394

Image result for ‫مسلم ناصری‬‎

 داستان دوست خوب خدا

برگزیده جشنواره دوسالانه مطبوعات کانون و پرورش فکری کودکان 1395