فرزندان ما محروم ترین کودکان در بازی هستند

فرزند پروری / بدون فریاد
دکتر جمشیدی: بازی عامل رشد جسمی، شناختی، عاطفی، اجتماعی و معنوی کودک است. به وسیله ی بازی می توان بسیاری از این مشکلات را درمان کرد.

به گزارش خبرنگار بلاغ، به همت مرکز آموزش های کاربردی معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی، سومین جلسه از دوره آموزشی تربیت بدون فریاد توسط حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی جمشیدی در مرکز آموزش های کاربردی برگزار شد.

حجت الاسلام جمشیدی در ابتدا مشکلات رفتاری کودکان را به سه دسته ی «عوامل ژنتیکی»، «عوامل خانوادگی» و «عوامل محیطی و اجتماعی» تقسیم بندی کرد و در ادامه هر کدام را به تفصیل بیان کرد.

وی به موارد مؤثر در عوامل ژنتیکی تأثیر گذار بر مشکلات رفتاری کودکان پرداخت و گفت: عواملی که در ژنتیک کودکان اثر گذار است را می توان مواردی همچون: «تحریک پذیری»، «بیش فعالی»، «کمبود توجه»، «خلق منفی»، «اشکالات زبانی»، «عزت نفس متورم و کاذب» دانست.

این مشاور خانواده سپس به عوامل خانوادگی پرداخت و آن را شامل این موارد خواند: «الگوی غلط»، «رابطه نامطلوب با کودک (طرد، توهین، مقایسه، تهدید و...)»، «نزاع های خانوادگی و اختلافات زناشویی»، «روابط خصمانه با خواهر و برادر»، «پرجمعیت بودن خانواده» و «خطاهای والدگری» که خود شامل «سخت گیری و تنبیه گری»، «تربیت نامنسجم (برخوردهای ضد و نقیض)»، «نظارت ناکافی(سهل انگاری)»، «برخورد خصمانه»، «نادیده گرفتن رفتارهای مطلوب و تشویق رفتارهای نامطلوب» می باشد.

حجت الاسلام جمشیدی در عوامل محیطی و اجتماعی مواردی را برشمرد، از جمله: «فقر مالی و فرهنگی»، «فقر حرکتی»، «فقر بازی»، «همسالان منحرف»، «طرد شدن از سوی همسالان، معلمان و مربیان»، «طرد شدن توسط سایر بزرگ ترهای فامیل»، «تعدد استرس های زندگی»، «مدرسه و مهد کودک نامناسب»، «رسانه ها، فیلم ها و بازیهای خشن»، «زندگی در محلات خطرناک».

وی مشکلات کودک را قابل درمان خواند و افزود: گاهی در مسیر درمان مواردی عامل اختلال در درمان می شوند که باید حل شود. راه درمان این گونه رفتارها از طریق: «آموزش مهارت های زندگی به کودکان»، «آموزش های والدگری»، «خانواده درمانی»، «بازی»، «اجتناب از طرد و مقایسه»، «کنترل خشم»، «تفکیک رفتار از شخصیت»، «تمرکز بر ویژگی های مثبت»، «تقویت کاهش رفتار نامطلوب»، «جدیت همراه با مهربانی و دوستی» و «استفاده از شیوه های تنبیهی به عنوان آخرین مرحله» دانست.

مدیر مرکز مشاوره صدرا بازی را درمان بسیاری از مشکلات کودک خواند و گفت: بازی عامل رشد جسمی، شناختی، عاطفی، اجتماعی و معنوی کودک است. به وسیله ی بازی می توان بسیاری از این مشکلات را درمان کرد. بازی تمام زندگی کودک است و اگر قصد دارید به صورت عملی به کودک ابراز محبت کنید، با او بازی کنید. همچنین به وسیله ی بازی می توانید هیجان مشترک با کودک ایجاد کنید. متأسفانه در فرهنگ سنتی ما بازی مورد توجه قرار نمی گیرد و بچه های ما جزء محروم ترین کودکان در بازی هستند.

حجت الاسلام جمشیدی ادامه داد: بازی با کودکان شرایطی دارد که اگر رعایت شود اثرگذاری آن دوچندان خواهد شد. از جمله این شرایط می توان به این موارد اشاره کرد: «با رضایت»، «همدلانه»، «به موقع»، «عدم آموزش» و «عدم کنترل بازی» می باشد.