پندهای خردمندانه

پندهای خردمندانه
هوا بسيار گرم ‏بود. به اطراف مدينه رفتم. مردی درشت‌اندام دیدم. او تنها نبود. با دو نفر کارگر بود. با خود گفتم: باید از بزرگان قريش باشد؛ امّا چرا در اين گرمای طاقت‌فرسا برای طلب دنيا، این‌گونه سخت تلاش و كوشش می‌کند؟ خوب است او را نصيحت کرده و اندرزی دهم. آرام‌آرام نزديكش شدم. سلامش دادم. ایشان درحالی‌که عرق می‌ریخت با گشاده‌رویی و صدایی رسا جواب سلامم را داد. فرصت را غنیمت شمردم تا او را با پند و اندرز و نصيحتی بنوازم. پرسيدم: خدا كارتان را اصلاح كند! شما که از بزرگان قريش هستید، چرا در اين هوای گرم، چنین عرق می‌ریزید و بااین‌حال براى مال دنيا، سخت كوشش می‌کنید؟ به‌راستی!... اگر مرگ شما فرارسد و شما در اين حال باشید، چه می‌کنید؟ به‌آرامی دست از کار کشید و گفت: ... اگر مرگم فرا رسد، در حالتی فرارسیده كه ...

در نخلستان با كارگران کار می‌کرد. در مزارع، زمين را براى كشت گیاهان آماده می‌ساخت. محصولات كشاورزى خود را درراه خدا می‌بخشید. براى برپایی نمازِجماعت به مسجد جدّش پیامبر (ص) می‌رفت، پس از نماز، مردم گرداگردش جمع می‌شدند و از علم و دانشش بهره‌مند می‌گشتند. مردم را از رحمت خدا ... ویژگی‌ها: اخلاقی ستوده و ویژگی‌های خاصّی داشتند؛ ازجمله:

 • متواضع
 • خوش‌برخورد
 • بسيار گشاده‌رو
 • خوش‌پوش و خوش‌لباس
 • زنده كننده سنّت‌های پیامبر (ص)
 • بسیار بخشنده و یاری‌دهنده نيازمندان و ...

اعداد اسرارآمیز و شگفت‌انگیز

شاید نام اعداد اسرارآمیز و تاریخچه شگفت‌انگیزش را شنیده‌اید. از این اعداد آدم‌های مهمی استفاده کرده‌اند. این اعداد سال‌های درازی است که وجود دارد و حضرت آدم (ع) هم یکی از آن‌ها را استفاده کرد که خدا او را پذیرفت. اگر می‌خواهید جزییات بیشتری درباره‌ی اعداد اسرارآمیز که به آن اعداد طلایی هم ‌گفته‌اند، بدانید می‌توانید مانند خیلی‌ها از این اعداد آگاهانه بهره ببرید. هرچند بعضی از مردم هم به‌صورت ناخودآگاه استفاده کرده‌اند، البته می‌شود آن را در خیلی از موارد به‌صورت آگاهانه استفاده کرد. از این اعداد اسرارآمیز در کارهای ز‌یادی می‌توان بهره گرفت. دانستن این‌که رمز و رازهایی در زندگی وجود دارد، تلاشتان را در جهت مبتکر بودن آسان‌تر می‌کند به شرطی که ذهنتان به سمت این رمز و رازها باز باشد. خیلی هم  درگیر اسرار و رازها نباشید، چون زندگی موفق، عقل سلیم و کار و تلاش هم می‌خواهد. ولی درعین‌حال باید حواستان به مسائلی باشد که بعضی وقت‌ها غیرقابل توضیح هستند، چون گاهی خود این مسائل قدم بزرگی به سمت نوآوری و موفقیت می‌باشند. برای آشنایی با اعداد اسرارآمیز ابتدا حروف کلمه‌هایی را که در  پیوست ...  آمده با دقّت، مانند نمونه داخل خانه‌های خالی بنویسید. سپس  تعداد حرف‌ها را بشمارید و در مقابل هرکدام تعداد آن‌ها را قبل از کلمه ... حرف بنویسید تا شماره اعداد اسرارآمیز را بیابید. لطفاً به ...پیوست ...  با عنوان پندهای خردمندانه مراجعه فرمایید.

  ادامه مطلب ....

لطفاً به پیوست ...  با عنوان پندهای خردمندانه مراجعه فرمایید.

برای آشنایی با مهارت‌های موردنیازتان در تدریس می‌توانید با کلیک روی هرکدام از موارد زیر، به آن‌ها دسترسی داشته باشید:

https://el.balagh.ir/sites/default/files/field/image/content/nsh-ykh-rwz-z-khls.png

 1. اردو
 2. مسابقه
 3. کلاسداری
 4. اسباب‌بازی
 5. جدول قرآنی
 6. پوشش مربّی
 7. قصه‌های قرآن
 8. مهارت «پایان»
 9. مهارت «بازی»
 10. مهارت «شروع»
 11. مخاطب شناسی
 12. پرسش استاندارد
 13. مهارت «تدریس»
 14. مهارت «نویسندگی»
 15. مهارت‌ «قصّه‌گویی»
 16. مهارت «شعرخوانی»
 17. شیوه «تنظیم محتوا»
 18. مهارت «تابلونویسی»
 19. مهارت «رنگ آمیزی»
 20. مهارت «فرزندپروری»
 21. مهارت آموزش «مفاهیم قرآنی»
پیوستاندازه
PDF icon پندهای خردمندانه1.15 مگابایت