انواع معما

انواع معما
آیا کسی هست که عاشق معما‌های چالش برانگیز نباشد؟ معماها به ما کمک می‌کنند بیشتر راجع به مسائل مختلف فکر کنیم و فکرمان را به چالش بکشیم. در اغلب معماها از تکنیک‌هایی استفاده می‌کنند که ذهن ما را فریب دهند. این فریب به نام خطای شناختی بسیار رایج است. خطای شناختی یا خطاهای ذهنی (Cognitive Errors) یعنی نداشتن درک صحیحی از صورت مسئله که هنگام پاسخ به معماها ما را در دام خود گرفتار می‌کنند و باعث می‌شوند که ما نتوانیم شرایط موجود در معما را به درستی ارزیابی کرده و بهترین گزینه‌ی پاسخ ذهنی را انتخاب کنیم. ذهن در این موارد خیلی راحت فریب می‌خورد و جواب را در جایی جست‌وجو می‌کند که اصلا آن جا نیست. در این سری از معماها که آمده، سعی شده از انواع تکنیک‌ها برای طرح معما استفاده شود یا خود ابداع نمایید. هم چنین در مورد هر موضوع معمایی، جواب آن نیز ذکر شده‌است.

از شیوه های متداول برای رفع خستگی، استفاده از انواع معما است. این شیوه گرچه موجب ایجاد تنوع و رفع خستگی است اما برنامه های معارفی را دچار آفت سطحی و سبک بودن، کم محتوایی و جدی نبودن در نظر مخاطبان می کند. در این مرحله برای تقویت روحیه و رفع خستگی آنان و در عین حال دوری از عوارض فوق وایجاد رفتارهای صحیح و شکل گیری خصلت های خوب اخلاقی و تربیتی شیوه های متنوعی وجود دارد تا ضمن ایجاد تنوع، برنامه های معارفی را، چه قرآنی و چه حدیثی در جان مخاطبان جای گیرد. معماهای زیادی وجود دارد که در ابتدا بسیار ساده به‌نظر می‌رسند ولی درواقع حل کردن آن‌ها بسیار مشکل است. اما گاهی اوقات برعکس است. یعنی درحالی‌که سعی می‌کنیم درباره‌ی معمایی منطقی و دقیق فکر کنیم، از یک‌سری جزئیات واضح که می‌توان به‌کمک آن‌ها به‌راحتی معما را حل کرد غافل می‌مانیم. معماها سعی دارند سلسله افکار شما را در جهات مختلف پراکنده کنند. سعی کنید صریح باقی بمانید و فقط منطق را دنبال کنید. در این زمینه می توان آن ها را همراه مهارتی خاص درآورد و در قالب های جذاب ارائه کرد تا اثرات تربیتی خوبی را در دانش آموزان مشاهده نمود. برای رهایی از معماهای بی محتوا و تکراری می توان از انواع دیگر معماها استفاده کرد. مانند معماهایی که می‌خواهند شما را به اشتباه بیندازند و این کار را از طریق حمله به شما با ارائه جزئیات غیر مهم از زوایای مختلف، انجام می‌دهند. مانند:

«شما ساعت‌ها زندگی مرا اندازه می‌گیرید و من با تمام کردن خود به شما خدمت می‌کنم. وقتی لاغرم سریع هستم. هنگامی‌که چاق می‌شوم کند می‌شوم. باد دشمن من است.» در پایان این معما اشاره مهمی‌به باد شده‌است. باد چه چیزی را بیشتر تهدید می‌کند؟ شما باید مغز خود را گسترش دهید تا به چیزهای کوچک و غیر منتظره برسید. (جواب در پیوست) یا مثل:

 A برادر B است.  B برادر C است. C پدر D است. رابطه D و A نسبت به هم چگونه است؟ (جواب در پیوست) معماهای بسیار زیاد و متنوعی وجود دارند که می‌تواند ذهن انسان را مشغول کنند. از جمله این نوع معماها، معماهای بامحتوا و غیرتکراری، بنا بر فهم مخاطبان، منطقه آموزشی و . . . می باشد که عبارت است از معماهای: