بازی شادی تماشا

بازی شادی تماشا
بازی پنجره ای به دنیای پر نشاط زندگی است. در بازی فرد استقلال دارد، نظر می دهد و مشکلات خود را حل می کند. بازی از موثرترین روش های آموزش و یادگیری است. بازی پدیده ای است که در فرهنگ جوامع گوناگون، اندیشه متخصصان را به خود معطوف ساخته و پیرامون آن نظرات بی شماری بیان شده، لذا نمی توان یک تعریف جامع از آن ارائه کرد. مثلاً: بازی کمک می کند افکار منسجم شود، حس کنجکاوی تحریک شود، نکات تازه ای آموخته شود. توانمندی ذهنی، رشد شخصیتی و اجتماعی ایجاد شود. حرفه است و جذابیت می آورد. به رشد کمک می کند. دارای . . . مربیان عزیزی که در عرصه آموزش و پرورش فعالند، چند بازی با عنوان « بازی شادی تماشا » در این مجموعه، برای استفاده آمده است. در ادامه برای تهیه محتوا در رابطه با موضوع به پیوست تقدیمی، با عنوان «بازی شادی تماشا» مراجعه فرمایید.

ای نام تو بهترین سرآغاز               

بی نام تو نامه کی کنم باز

ای یاد تو مونس روانم                  

جز نام تو نیست بر زبانم[1]

با نام و یاد خداوند بی همتا و سلام، برنامه را با چند بازی با عنوان « بازی شادی تماشا » آغاز می کنیم.[2]

بازی اول

 اتل متل یه مورچه

روش اجرا:

 1. کارت‌های حدیث[3] را در فاصله مناسب قرار دهید.[4]
 2. شرکت کننده ها به تعداد کارت ها شماره بندی و در یک صف دست یکدیگر را بگیرند.
 3. بعد از شعرخوانی[5] با گفتن عددی شرکت کننده کارت را بردارد و در جایگاه بایستد.[6]
 4. بخشی از حدیث که مشخص شد، اگر بتواند کسی آن را حدس بزند. جایزه  به او اهدا می‌شود.
 5. اگر تا پایان نتوانستند حدیث را بگویند، اولین کسی که بتواند حدیث را کامل بخواند برنده است.[7]

 

بازی دوم . . .

در ادامه برای تهیه محتوا در رابطه با موضوع به پیوست با عنوان «بازی شادی تماشا» مراجعه فرمایید.

برای آشنایی با مهارت‌های موردنیازتان می‌توانید با کلیک روی هرکدام از موارد زیر، به آن‌ها دسترسی داشته باشید:

 1. مهارت «پایان»
 2. مهارت «بازی»
 3. مهارت «شروع»
 4. مهارت «تدریس»
 5. مهارت «نویسندگی»
 6. مهارت‌ «قصّه‌گویی»
 7. مهارت «شعرخوانی»
 8. شیوه «تنظیم محتوا»
 9. مهارت «تابلونویسی»
 10. مهارت «رنگ آمیزی»
 11. مهارت «فرزندپروری»
 12. مهارت آموزش «مفاهیم ...

نکات کلاسداری: هدف از کلاسداری، اثرگذاری مطلوب دینی در حوزه عقاید، اخلاق، احکام و … می باشد. شما با مراجعه به پیوست می توانید نکات کلاسداری را دریافت فرمایید تا به یادگیری بهتر و ارتقاء معلومات فراگیرنتان کمک کنید.

موفق باشید.

[1] نظامی گنجوی[2] از بهترین و موثرترین روش های آموزش و پرورش کودکان، بازی و سرگرمی است. بازی کمک می کند افکار کودک منسجم شود، حس کنجکاوی اش تحریک شود، نکات تازه ای بیاموزد و باعث توانمندی ذهنی، رشد شخصیتی و اجتماعی او شود. تا در مسیر عبور از کودکی به نوجوانی و سپس به دوره جوانی راه آسانی داشته باشد. پیرامون بازی و سرگرمی برای کودکان نظرات بی شماری بیان شده و مورد بررسی قرار گرفته است. لذا نمی توان یک تعریف جامع از بازی ارائه کرد. به عنوان مثال: ماریا مونته سوری ( ماریا مونته‌سوری: Maria Montessori -زادهٔ ۳۱ اوت ۱۸۷۰ – درگذشتهٔ ۶ مه ۱۹۵۲- مربی کودکان در ایتالیا ) می گوید: «بازی حرفه کودک است.» ویگوتسکی ( لو سمینویچ ویگوتسکی Lev Semyonovich Vygotsky: روان‌شناس روسی، ۱۷ نوامبر ۱۸۹۶–۱۱ ژوئن ۱۹۳۴ ) می گوید: «بازی به رشد وپیشرفت روز افزون کودک کمک می کند.» بازی کودکانه پدیده ای است که، درتمدن وفرهنگ جوامع گوناگون، اندیشه مردم و متخصصان را به خود معطوف ساخته است. مربیان عزیز شما که در عرصه آموزش و پرورش فعالید، جهت تربیت دانش آموزان این برنامه با چند بازی با عنوان « بازی شادی تماشا » ارائه شده است. کرک.جیمز، کرک.لین، بازی های آموزشی برای سازمان یادگیرنده، انصاری رنانی. قاسم، مراد.الناز، نشر سازمان مدیریت صنعتی، چاپ اول 1387. و لیلی انگجی و عزیزه عسگری، بازی وتاثیرآن دررشد کودک، تهران طراحان ایماژ1385، ص16- 15.[3] حدیث پیشنهادی: «الجَنَّةُ تَحتَ أقدامِ الاُمَّهاتِکم» در 6 بخش برای 6 شرکت کننده: بهشت   زیر   پای  مادران  است شما. پيامبر صلي الله عليه و آله: الجَنَّةُ تَحتَ أقدامِ الاُمَّهاتِکم؛ پيامبر صلي الله عليه و آله: بهشت زير قدم هاى مادران است. ميزان الحكمه، ح 22691.[4] مربی کلمه های یک حدیث  یا واژه های یک جمله منتخب را که تهیه و به تعداد شرکت کننده ها بخش بندی کند. هر بخش آن را روی کارت هایی به ابعاد 10در20 نوشته و پشت برگه ها و کارت ها، شماره بندی و به هم ریخته روی میز و یا زمین در فاصله 10 متری شرکت کننده ها قرار می دهد.[5] شعر این بازی: اتل متل یک مورچه . . .  قدم میزدتو کوچه . . .  اومد یک کفش ولگرد . . .  پای اونو لگد کرد . . .  مورچه که پا شکسته . . .  راه نمیره نشسته . . .  با برگی پاشو بسته . . .  مورچه جونم تو ماهی . . .  خوب بشه پات الهی . . .  هاچین و واچین . . .  کارت یک را تو ورچین. - کارت پنج را تو ورچین و. . . . . .[6]مربی شعر مخصوص را می خواند. با پایان یافتن شعر، عددی گفته می شود. وقتی که عدد مربوط به شرکت کننده گفته شد، او باید بلافاصله از بقیه شرکت کننده ها، جدا شده و کارت مربوط به شماره خودش را برداشته و در مقابل بقیه شرکت کننده هایی که صف بسته اند، در کنار میز بر اساس شماره خود با نشان دادن کارت مورد نظر بایستد.[7] به دو نکته توجه کنید: 1. این مسابقه بازنده ندارد تا در روحیه شرکت کننده ها تلاش و کوشش، رقابت سالم، و فعالیت ذهنی و استفاده از توانایی ماندگار شود. 2. می توان پس از مسابقه در باره حدیث از شرکت کننده ها خواست تا توضیح دهند یا با طرح سوال مناسب از شرکت کننده ها مربی خود مقداری توضیح داده و برای آینده تکلیفی در باره موضوع حدیث به شرکت کننده ها بدهد تا انجام دهند. مقدم، مصطفی و ترکمان، منوچهر، بازی های آموزشی، انتشارات مدرسه، پاییز 1376.

پیوستاندازه
PDF icon نکات کلاسداری821.29 کیلوبایت
PDF icon بازی شادی تماشا660.89 کیلوبایت