آثار تاریخی

آثار تاریخی
شناسنامه فرهنگی هر ملّتی، آثار تاریخی است. این آثار با عنوان میراث فرهنگی قدمت، تاریخچه و تمدّن هر ملّت را مشخص می‌کند. برخی ملّت‌ها در رده‌های اول دارنده این آثار تاریخی و فرهنگی در جهان می‌باشند که برخی از آنان، هم نامشان در قرآن آمده و هم در زمره کهن‌ترین فرهنگ‌ها و تمدّن‌ها هستند. آثاری که هم حکایت از تاریخ ملّت آنان دارد و هم از ارزش بالایی بااهمیت جهانی برخوردارند، در این میان می‌توان به کعبه، صفا، مَروِه، زَمزَم، مَقام، حِجر، صندوقی که حضرت موسی (ع) در پایان عمر خود، الواح تورات، به‌ضمیمه عصا و لباس خود و لباس حضرت هارون (ع) و یادگارهای دیگر را در آن نهاد و به وصیّ‌اش حضرت یوشع‌ بن‌ نون (ع) سپرد و ...، یا به آثار اقوام پیشین مانند عاد، ثمود و لوط و ... اشاره کرد. توجه به این آثار سبب می‌شود تا انسان به عظمت جای‌گاه پیامبران الاهی (ع) حضرت ابراهیم و موسی (ع) و یا دیگر ملّت‌ها گذشته، پی بِبَرَد. وظیفه ما صیانت و حفاظت از این میراث ارزشمند است.


 

  • به نام آنکه هستی نام ازو یافت
  • فلک جنبش زمین آرام ازو یافت[1]

بچه‌ها سلام، حال و احوالتان چِطورِ؟ ان‌شاءالله كه همیشه سرحال و شاداب و قِبراق باشید. عزیزان من. بدون هیچ مقدمه‌ای می‌رویم سراغ ترجمه یك آیه از قرآن تا آن را باهم كامل كنیم، آماده‌اید؟ خُب! به نوشته‌هایی كه من روی تابلو می‌نویسم و شكل‌هایی که می‌كَشم دقّت كنید تا بهتر بتوانیم، باهم آیه را كامل كنیم.[2]

آیا در  به  نمی‌روید؟[3]

خُب! حالا در كامل كردن این آیه تصویری، به من كمك كنید. شكل اول چیست؟ بله! زمین. شكل دوم؟ مسافرت

ادامه در پیوست

هدف از کلاسداری، اثرگذاری مطلوب در حوزه عقاید، اخلاق، احکام و … می باشد. شما با مراجعه به پیوست می توانید برخی از آداب کلاسداری را دریافت فرمایید تا به یادگیری بهتر و ارتقاء معلومات فراگیرنتان کمک کنید.

موفق باشید.


[1] به نام آنکه هستی نام ازو یافت//فلک جنبش زمین آرام ازو یافت. خدائی کافرینش در سجودش//گواهی مطلق آمد بر وجودش. نظامی، خمسه، خسرو و شیرین، بخش ۲، در توحید باری.

[2]  مربی در حال نوشتن آیه: «أَ فَلَمْ یسِیرُوا فِی الْأَرْضِ» این توضیحات را می‌دهد.

[3]  أَ فَلَمْ یسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَینْظُرُوا كَیفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ ۚ دَمَّرَ اللَّهُ عَلَیهِمْ ۖ وَ لِلْكَافِرِینَ أَمْثَالُهَا؛ آیا در زمین سیر نكرده‌اند تا بنگرند كه عاقبت كسانى كه پیش از آنها بوده‌اند چگونه بوده است؟ خدا هلاكشان كرد و كافران نیز عاقبتى آنچنان خواهند داشت. سوره محمد، آیه 10.

پیوستاندازه
PDF icon آثار تاریخی929.94 کیلوبایت
PDF icon نکات کلاسداری821.29 کیلوبایت