مهربان مدینه

مهربان مدینه
امام سجاد (ع) در میان معصومان (ع) از الگوهایی است که مظهر كامل و تمام مكارم چه در اخلاق و چه در عبادت و بندگی، به‌گونه‌ای كه به فضیلت سجّاد و زین‌العابدین شناخته‌شده‌است. در سیره اجتماعی‌اش چنان بود كه برخی از صفات ایشان مانند صبر و استقامت، کمک به دیگران و ... تبلور بیشتری داشت، چنان‌که تجسم گویای آن مكارم اخلاقی بود و آنچه خود در كمالش دارا بود، دیگران را بدان به قول و عمل دعوت می‌کرد. در این درس به چند صفت و سخنی از ایشان در این موارد مطرح می‌شود. بهتر است مربی علاوه بر مباحث فوق به مناسبت بیست و پنجم محرّم، روز شهادت حضرت امام سجّاد علیه‌السلام در مورد نقش امام سجاد (ع) در ماندگاری حادثه عاشورا از اطلاعات مخاطب بهره بگیرد. همچنین در ذیل هر روایت گریزهای اعتقادی، اخلاقی، احکامی و ... ارائه نماید.

 

به نام آنکه هستی نام ازو یافت

فلک جنبش زمین آرام ازو یافت[1]

بچه‌ها سلام، حال و احوالتان چِطورِ؟ ان‌شاءالله كه همیشه سرحال و قِبراق باشید. امیدوارم سلامتی برایتان برقرار باشد. بریم سراغ تابلو تا برنامه را شروع کنیم با چند تا سؤال مطرح کنم. البته قبل از آن، برگه‌هایی آماده کردم. در برگه ابتدا با چهار حرف یک کلمه بسازید. آماده‌اید؟

حالا به سوال ها جواب دهید:

 • کدام امام در كربلا حضور داشت؟
 1. امام حسین (ع)
 2. امام «سجّاد» (ع)
 3. امام محمد باقر (ع)
 • امام «سجّاد» (ع) امام چندم ماست؟

ج-امام چهارم.

 • چرا به امام چهارم ما «سجّاد» می گویند؟

ج- چون امام سجاد (ع) زیاد سجده می‌کرد. چرا؟ زیرا هروقت کار نیکی انجام می داد یا نعمتی از نعمت های الهی را یاد آور می شد «سجده» می کردند. به دلیل سجده‌های طولانی «سجّاد» لقب دادند.[2]

بدان سجّاد فرزند حسین است

و او محبوب و دلبند حسین است[3]

 • نام امام «سجّاد» (ع) چیست؟

ج- نام امام «سجّاد» (ع) «علی» است.

 • نام چند امام «علی» است؟

ج- چهار امام؛ امام اول، امام چهارم، امام هشتم و امام دهم.

 •  امام چهارم لقب دیگری هم دارد، می‌دانید چیست؟

ج- «زین العابدین»

 •  «زین العابدین» یعنی چه؟

ج- «زین العابدین» یعنی «زینت عبادت کنندگان»، چون ایشان بسیار عبادت می‌کردند.

 • چه کسی می تواند درباره حضور امام سجاد (ع) در کربلا توضیح دهد؟

ج- همان‌طور که می‌دانید امام سجاد (ع) در حادثه کربلا حضور داشت، اما به دلیل بیماری نتوانست در جنگ شرکت کند. امّا توانست پیام قیام کربلا را به گوش مردم بی‌خبر برساند. امام (ع) در کاخ یزید سخنرانی کرد و او را به خاطر ستم‌هایش رسوا نمود و در برابر سختی‌ها «صبر و استقامت» نمود.[4]

 •  «استقامت» یعنی چه؟

ج- «استقامت» یعنی «ایستادگی و تحمل» در برابر مشکلات و سختی‌ها

ما صبوریم مثل کوهیم

ما مثل سنگ کوهیم

نه مثل برگ کاهیم

ما مثل شیر جنگل

نه مثل خرس تنبل

ما محکم و پایدار

در زندگی و در کار

شما گفتید مثل سنگ کوهید. درست است؟ پس باهم به یک کوه‌پیمایی برویم. تصاویری از یک کوهستان زیبا را برای شما، به‌صورت درهم‌ریخته و قرینه در تابلو قرار می‌دهم، قرینه آن‌ها را پیدا کنید. آماده‌اید؟