زیارت اربعین

 زیارت اربعین
روز اربعین روز رُجُوع حرم امام حسین (ع) است از شام به مدینه و روز وُرُود جابر بن عبدالله انصارى است به کربلا به جهت زیارت امام حسین (ع) و او اوّل زائر امام حسین (ع) است. به‌جای آوردن ۵۱ رکعت نماز در هرروز، خواندن زیارت اربعین، قرار دادن انگشتر مجاز در انگشتانِ دست راست، مالیدن پیشانی در هنگام سجده بر خاک و بلند گفتن«بسم‌الله الرّحمن الرّحیم» در حال قرائت نماز، از نشانه‌های مؤمن است. در بین این نشانه‌ها، خواندن زیارت اربعین را، باید زنده نگه داشت. امام حسین (ع) در بین راه کربلا فرمود: كسى كه حاكم ستم‌کاری را كه حرام خدا را حلال بداند، عهد و پيمان بشكند، مخالف سنت و روش پیامبر (ص) باشد، در ميان مردم با گناه و عدوان رفتار نمايد، ببیند اما گفتار و رفتار خود را تغيير ندهد خدا حق دارد كه وى را هم در جايگاهى نظير جايگاه او داخل كند. من وظیفه‌ام این است که بایستی مخالفت کنم، حال چه سرنوشت پیروزی و چه شهادت باشد، باید در جاده‌ی ایستادگی قدم بگذارم. هدف، اقامه‌ی حق و عدل و دین خدا و ایجاد حاکمیت شریعت و برهم زدن بنیان ظلم و جور و طغیان است. با این هدف امام حسین (ع) حرکت کرد. برای آشنایی با برخی از ویژگی‌های اربعین، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با آنچه در متن و پیوست آمده، همراه ما شوید.

نام درس: زیارت اربعین

موضوع: مناسبت‌های مذهبی

مخاطبین: دانش آموزان دوره ابتدایی

هدف کلی: آشنایی با برخی از ویژگی‌های اربعین، زیارت اربعین و ...

اهداف جزئی: آشنایی با:

  1. ماه صفر
  2. نشانه مومن
  3. اربعین شناسی
  4. حکایتی از امام حسین (ع)
  5. چند اخلاق از امام حسین (ع)

هدف رفتاری: انتظار می‌رود مخاطبان با شناخت ماه صفر در اربعین، رفتاری مناسب داشته باشند.

روش‌های مناسب تدریس: توضیحی و فعال: (پرسش و پاسخ، بازی با حروف و كلمات، کارت­های تصویری، شعر، داستان و...)

رسانه‌های آموزشی: تابلو وایت برد، کارت و ...

سلام!  آفرین به این همه شور و اشتیاق حسینی! آفرین و صد ‏آفرین. آیا آماده‌اید از خواندن زیارت اربعین [1] امام حسین (ع) صحبت كنیم؟ بله! باز همآفرین. اکنون در ابتدا، به این اشعاری که در باره امام حسین (ع) و کربلاء است، توجه کنید.[2]  حالا بگویید: کلمه اربعین چند حرف دارد؟ ۶ حرف را می‌نویسم:  ا ر ب ع ی ن حالا با این حرف‌ها  ا ر ب ع ی ن می‌خواهیم در یك مسابقه شرکت کنیم. آماده‌اید؟ ... برای آشنایی با برخی از ویژگی‌های اربعین، پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با آنچه در پیوست آمده، همراه ما باشید.

ادامه در پیوست


[1]۲۰ صفر، روزاربعین و به قول شیخین -شیخ مفید و شیخ طوسی (ره)- بازگشت اهل حرم امام حسین (ع) از شام به مدینه و روز ورود اولین زائر امام حسین (ع)، جابر بن عبدالله انصاری به کربلا، جهت زیارت امام حسین (ع) است. مصباح المتهجد، شيخ طوسي، ص ۷۳۰. روز اربعین روز رُجُوع حرم امام حسین (ع) است از شام به مدینه و روز وُرُود جابر بن عبدالله انصارى است به کربلا بجهت زیارت امام حسین (ع) و او اوّل زائر امام حسین (ع) است. زیارت آن حضرت در این روز مستحب و به فرموده امام حسن عسکری (ع) از نشانه‌های مؤمن است. قال العسکری (ع) رُوِيَ عَنْ أَبِي مُحَمَّدٍ الْعَسْكَرِيِّ ع أَنَّهُ قَالَ. عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْإِحْدَى وَ الْخَمْسِينَ وَ زِيَارَةُ الْأَرْبَعِينَ. وَ التَّخَتُّمُ بِالْيَمِينِ وَ تَعْفِيرُ الْجَبِينِ وَ الْجَهْرُ بِبِسْمِ ... علامات المؤمنین خمس: صلاةُ الاحدی و الخمسین و زیارةُ الاربعین والتـختم فی الیمین و تـعفیرُ الجـبین و الجهر ببسم‌الله الرحمن الرحیم. (مصباح المتهجد، شیخ طوسی، ص ۷۳۰) حضرت امام حسن عسكری (ع) فرمود: مؤمن ۵ نشانه دارد: اقامه ۵۰ ركعت نماز (مجموع فريضه و نافله؛ واجبات و مستحبات)، خواندن زيارت اربعين، انگشتر عقیق در دست راست كردن، در سجده پيشانی بر خاك نهادن و «بسم‌الله الرحمن الرحيم» را (در نماز) بلند گفتن. (وسائل الشیعه جلد ۱۰، صفحه ۳۷۳) امام حسن عسکری (ع) فرمودند: علامت مؤمن ۵ چیز است: ۱- ۵۱ رکعت نماز.۲- زیارت اربعین.۳- انگشتری در دست راست.۴- جبین را در سجده بر خاک گذاشتن.۵- بلند گفتن «بسم‌الله الرّحمن الرّحیم» در نماز. بحارالأنوار الجامعة لدررأخبارالأئمةالأطهار (ع)، جلد ۸۰، صفحه ۵، عنوان باب: الجزء الثمانون تتمة كتاب الصلاة تتمة أبواب أهميتها و أعدادها و أحكامها باب الحث على المحافظة على الصلوات و أدائها في أوقاتها و ذم إضاعتها و الاستهانة بها.

[2]  این اشعار قرائت شود. اگر با صدا و صوت زیبا باشد بهتر است.

پیوستاندازه
PDF icon زیارت اربعین1.63 مگابایت