سنگ بهشتی

سنگ بهشتی
بارش باران‌های سیل‌آسا یكی پس از دیگری در مكه آغازشده بود. بسیاری از خانه‌ها تخریب‌شده بودند. قسمتی از دیوارهای كعبه هم ویران‌شده بود. خانه‌ی کعبه حالا نیاز به بازسازی داشت. همه مردم بسیج شدند تا آن را بازسازی كنند. ولی سنگ بهشتی را سیل از جای خود تكان داده بود. بزرگ هر قبیله می‌خواست افتخار نصب این سنگ بهشتی برای او باشد. كار به اختلاف کشید. همه آماده درگیری بودند. شخصی گفت: ‌فكری به نظرم رسید. قبول می‌كنید! از این لحظه هر كس از در کعبه وارد شد، داوری كند و حرفش را قبول كنیم؟ هنوز سخنانشان تمام نشده بود كه نوجوانی 14 ساله واردشد. همه گفتند: اوست. آری به‌حکم او راضی هستیم. جوان دستور داد پارچه‌ای آوردند. سنگ را رویش گذاشت و دستور داد هر قبیله‌ای گوشه‌ای از پارچه را بگیرد... با این كار حكیمانه مشكل حل شد. با ما همراه شوید تا با برخي از دیگر ویژگی‌های پیامبر (ص) آشنا شوید.

خدايي كه با ياد او

                   دلم مي‌شود مهربان

خدايي كه در هر كجاست

                   زمين، توي دل، آسمان

خدايي كه ياري كند

                   مرا هر كجا، هر زمان

سلام عليكم. سالروز رحلت پيامبر (ص) را به شما دانش‌آموزان و معلمين محترمتان تسليت عرض مي‌كنم. برنامه را با سؤال آغاز مي‌كنيم:

 1. کدام سوره‌ها هم‌نام پيامبران است؟ يونس، هود، يوسف و ...
 2. کدام سوره را اگر يك حرف به اولش اضافه شود هم‌نام پيامبر (ص) می شود؟ حمد[1]

همان‌طور كه مي‌دانيد هر انساني در زندگي نياز به يك الگوي مناسب دارد تا او را براي خود سرمشق قرار دهد. چه کسی را خداوند در قرآن بهترين الگو را معرفي مي‌نمايد؟ من چند كلمه از یک آيه را به صورت درهم‌ ريخته درون این گل، روی تابلو مي‌نويسم تا ببينم چه كسي مي‌تواند آن ها را مرتب کند و صحيح بخواند و معنا نمايد.[2]

بله همان‌طور كه دوستتان گفت:‌ پيامبر (ص) بهترين سرمشق براي زندگي است.

بارش باران‌هاي سيل‌آسا يكي پس از ديگري در مكه و اطراف آن آغاز شده بود. بسياري از خانه‌ها تخريب شده بودند. به قسمتي از ديوارهاي كعبه هم صدمه رسيده بود و بخشي از آن هم ويران شده بود. خانه‌اي كه تنها پناهگاه مسلمين بود حالا نياز به بازسازی داشت. همة مردم بسيج شدند تا آن را بازسازي كنند. ولي سنگ بهشتي يعني «حجرالاسود» را سيل از جاي خود تكان داده بود.[3] بزرگ هر قبيله می خواست افتخار نصب این سنگ بهشتي را براي او باشد. كار به اختلاف کشید. داشت اختلاف بالا می گرفت و به جاهاي باريك‌تري مي‌كشيد. همه آماده درگيري و نزاع بودند. شخصي فرياد زد: ‌فكري به نظرم رسيد. قبول مي‌كنيد! از اين لحظه هر كس از در کعبه وارد شد، داوري كند و حرفش را قبول كنيم؟

 • همه گفتند:‌ بله، ولي چه كسي؟‌
 • هنوز سخنانشان تمام نشده بود كه نوجواني 14 ساله با سيمايي نوراني از در مسجد واردشد. همه گفتند: اوست. آري به حكم او راضي هستيم. جوان دستور داد پارچه‌اي آوردند. پهن كردند سنگ را رويش گذاشت و دستور داد هر قبيله‌اي گوشه‌اي از پارچه را بگيرد. بلند كردند و نزديك مكان اصلي رسيدند. با دست خود سنگ را برداشت و در جاي اصلي آن قرار داد. با اين كار حكيمانه مشكل حل شد.
 • بله! پيامبر (ص) از همان نوجواني حكيم بود.[4] یکی دیگر از ویژگی های پيامبر (ص) را چه کسی می تواند بگوید؟ بله! پيامبر (ص) از همان نوجواني معروف بود به «امين» چون امانت‌دار خوبي بود.[5]

دراين قسمت مسابقه‌اي داريم كه من از دوستاني كه در مراحل قبلي به سؤال‌هاي من پاسخ صحيح دادند دعوت مي‌كنم در مسابقه شركت نمايند. سؤال‌هايي را مي‌پرسم و دو حرف اول يا فقط حرف اول را در جدول مي‌گذارم و شما بايد حروف را كنار هم قرار دهيد تا كلام پيامبر (ص) به دست آيد.

 1. نام گل شهیدان چیست؟ لاله
 2. جمع کلمه هدیه چیست؟ هدایا
 3. نام سوره ۶۳ قرآن به نام چه افراد است؟ مُنافِقُون
 4. به سوره حمد چه می‌گویند؟ اُمُّ الْکِتاب (مادر قرآن)
 5. كدام سوره به معنای غذا و پنجمین سورۀ قرآن است؟ مائده
 6. به خواندن با قرائت با اندیشه و تأمل قرآن، چه می‌گویند؟ تَلاوَت
 7. اعتقاد قلبی به‌تمامی آموزه‌های پیامبر (ص) را چه می‌گویند؟‌ ایمان
 8. دو سوره به نام دو حشره (نمل-نحل) حرف وسط آن را برداریم، چه می‌شود؟‌ نل
 9. اولین عبارتی که یک فرد باید بگوید تا به‌صورت ظاهری مسلمان شود، چیست؟ لآ اِلَهَ اِلّا اللّه
 10. به هر یک از اجزای متحرک پنجه دست و پای انسان که بر سر آن‌ها ناخن روییده است، چه می‌گویند؟ انگشت

بله پيامبر(ص) مي‌فرمايد:‌ كسي كه امانت‌دار خوبي نيست، ايمان ندارد.»[6]

جنگ سختي بود. دشمن لحظه‌اي عقب نمي‌نشست. مسلمانان با جان و دل در راه اسلام پايداري مي‌كردند. ناگهان يكي از دشمنان رسول‌خدا(ص) را تنها يافت. شمشير كشيد و بالاي سر وي آمد و صدا زد:‌ اي محمد! چه كسي مي‌تواند تو را از دست من نجات دهد؟ پيامبر(ص) فرمود: خدا. به قدري كوبنده بود كه كافر لرزيد وهنگام پايين آوردن شمشير لرزيد و زمين افتاد. پيامبر(ص)  برخاست و شمشير را برداشت و بالاي سر او ايستاد و فرمود: حالا بگو بدانم چه كسي تو را از دست من نجات مي‌دهد؟  گفت: كَرَم و آقايي تو. رسول خدا(ص) او را بخشيد. بله پيامبر(ص) هميشه دل به خدا مي‌بست و با توكل به خدا كارهايش را انجام مي‌داد. لذا مي‌فرمايد: «هر كس دوست دارد قوي‌ترين مردم باشد به خدا توكل كند.»[7]