فضای مجازی آسیب ها و خطرات خاص خود را دارد

فتوره چی
آسیب های فضای مجازی فقط مختص به ایران نیست. همه ی دنیا حتی کشورهایی که قوانین لائیسیته بر آن حکم فرماست درگیر این مشکلات هستند و نسبت به فضای مجازی نگرانی دارند.

به گزارش خبرنگار بلاغ سومین جلسه از سلسله نشست های سبک زندگی به همت مرکز آموزش های کاربردی  با ارائه دکتر محمدمهدی فتوره چی با موضوع معرفی فضای مجازی در مرکز همایش های غدیر برگزار شد.
فتوره چی ضمن تقدیر و تشکر از معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی برای دغدغه مندی در این حوزه گفت: فضای مجازی آسیب ها و خطرات خاص خود را دارد. در این فضا باید نسبت به صیانت خود و اطرافیانمان حساسیت بیشتری داشته باشیم. ما در راستای ایجاد نهضت سواد رسانه ای، حدود دو سال است دست به راه اندازی انجمن سواد رسانه ای زدیم.
وی آسیب های فضای مجازی را همه گانی و همه جایی خواند و عنوان کرد: آسیب های فضای مجازی فقط مختص به ایران نیست. همه ی دنیا حتی کشورهایی که قوانین لائیسیته بر آن حکم فرماست درگیر این مشکلات هستند و نسبت به فضای مجازی نگرانی دارند.
این کارشناس سواد رسانه ای ادامه داد: سواد رسانه ای در تمام دنیا به عنوان یک اصل همگانی از سوی جامعه پذیرفته شده است. سواد رسانه ای امری نسبی است و مدام در معرض تغییر و تحول قرار دارد. اما شاه کلید سواد رسانه ای اندیشه و تفکر انتقادی است.
فتوره چی ضمن انتقاد از عامل نبودن افراد جامعه گفت: متأسفانه یکی از مشکلات ما این است که به بسیاری از دانسته های خود عمل نمیکنیم. این مشکل گریبان مربیان و مدرسان فضای مجازی را هم گرفته و بین گفتار و رفتارشان تناقض وجود دارد.
وی افزود: این که ما معضلات فضای مجازی را بیان می کنیم به معنای نگاه سلبی ما به این مقوله نیست. باید دانش مردم نسبت به این فضا ارتقاء پیدا کند تا از آسیب های آن مصون بمانند.
این کارشناس سواد رسانه ای ابراز کرد: در کنار فضای حقیقی و فضای مجازی، فضای سومی ایجاد شده که خود نگرانی هایی را برای ما ایجاد می کند. این فضا فضای ذهنی است. در این حالت جسم فرد در فضای حقیقی است ولی مدام ذهنش درگیر حضور در فضای مجازی است و به تصمیمات بعدی اش در این فضا فکر میکند.
فتوره چی فضای مجازی را منبر مدرن برای طلاب و مبلغان خواند و گفت: روحانیون باید از شبکه های اجتماعی به عنوان منبر اجتماعی استفاده کنند و آموزه های دین را به مردم برسانند و آنها را به منبرهای واقعی دعوت کنند.
وی اینترنت اشیاء را از مسائل مهم پیش روی مردم دانست و عنوان کرد: روند پیشرفت تکنولوژی بسیار سرعت گرفته است و به زودی با ورود اینترنت اشیاء به زندگی مردم، همه چیز با اینترنت کنترل میشود. از دیگر مسائل مطرح شده، ورود ربات به زندگی انسان است که طبق پیش بینی ها، تا سال ۲۰۳۸ ربات به عنوان یک رقیب برای انسان شناخته می شود. علماء و فقهاء باید در وضع احکام شرعی و نیز نوع تعامل با ربات ها ورود کنند.
این فعال رسانه ای در ادامه به بیان پیش بینی پیشرفت های تکنولوژی در آینده پرداخت:

 • تا سال ۲۰۱۹ کابل و سیم از اینترنت و رایانه ها حذف می شوند.
 • سال ۲۰۲۰ قدرت رایانه با مغز انسان قابل مقایسه می شود
 • سال ۲۰۲۱ دسترسی ۸۵ درصد مردم جهان به اینترنت بی سیم مقدور می شود
 • سال ۲۰۲۲ اساس نامه ها و قوانین برای ربات ها تنظیم می شود
 • سال ۲۰۲۴ هوش رایانه ای برای خودروها اجباری می شود
 • سال ۲۰۲۵ بازارهای بزرگ اعضاء مصنوعی بدن، تأسیس می شوند
 • سال ۲۰۲۷ ربات های خدمتکار با قابلیت انجام کارهای سخت وارد زندگی مردم می شوند
 • سال ۲۰۲۹ کامپیوترها با مدل سازی از مغز انسان بسیار هوشمندتر می شوند
 • سال ۲۰۳۱ از چاپگرهای سه بعدی برای ساخت بدن انسان در بیمارستان ها استفاده می شود
 • سال ۲۰۳۲ از ربات های نانو در پزشکی استفاده می شود
 • سال ۲۰۳۴ نخستین دیدار انسان با هوش مصنوعی صورت می گیرد
 • سال ۲۰۳۶ برنامه نویسی برای سلول ها و درمان بیماری ها رواج می یابد
 • سال ۲۰۳۸ ربات های انسان نما ظهور می کنند
 • سال ۲۰۳۹ نانو ماشین ها به صورت مستقیم در مغز انسان کاشته می شوند
 • سال ۲۰۴۰ موتور جستجو در انسان کاشته می شود
 • سال ۲۰۴۱ توان اینترنت به ۵۰۰ برابر امروز افزایش پیدا می کند
 • سال ۲۰۴۲ نخستین تجربه جاودانگی انسان و ظهور ارتش ربات ها
 • سال ۲۰۴۳ تغییر شکل انسان به کمک نانو ربات ها ممکن می شود
 • سال ۲۰۴۴ افزایش هوش ربات ها به میلیاردها برابر انسان
 • سال ۲۰۴۵ آغاز عصر بازگشت ناپذیری انسان
 • ۲۰۵۰ آغاز عصر نامیرایی انسان

فتوره چی به حضور زیاد ایرانی ها در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: حدود ۶۰ درصد از حجم ترافیک مصرفی کشور در تلگرام مصرف می شود و همین شبکه ی اجتماعی عامل ۴۰ درصد جرائم است.  همچنین استفاده از سایت های ضد اخلاقی و جستجوی عبارات این چنینی در بیان جوانان بسیار زیاد شده است. میزان حضور جوانان در فضای مجازی در دوسال اخیر به اندازه ی ۴۸ واحد درسی در دانشگاه بوده است. طبق آمارها، به طور متوسط هر ایرانی ۷ ساعت از روز خود را در فضای مجازی سپری می کند.
وی به تأثیر شبکه های اجتماعی در خانواده پرداخت و اظهار کرد: شبکه های اجتماعی از عوامل مداخله گر در ۸۰ درصد طلاق ها در کشور آمریکا هستند. در ایران شبکه های اجتماعی در ۶۰ درصد طلاق ها جزء عوامل مداخله گر هستند و در ۲۰ درصد طلاق ها عامل اصلی هستند. در کشور چین، شبکه های اجتماعی عامل اصلی اکثر طلاق ها هستند. همچنین ۶۵ درصد کاربران نوجوان و جوان به فریب و اغفال در شبکه های اجتماعی اذعان داشته اند. این مسأله تا جایی پیش رفته که زمان گفتگو در خانواده به ۱۲ دقیقه کاهش یافته است.
این کارشناس فضای مجازی ادامه داد: خانواده ها امروزه سلولی شده اند. یعنی هر کدام از اعضای خانواده در سلول خودش با یک رسانه ی خاص مشغول است. همچنین زندگی ها مانیتوری شده و از ابتدای تولد تا لحظه ی مرگ در معرض یک مانیتور قرار داریم.
فتوره چی در پایان به درمان مشکلات و معضلات فضای مجازی پرداخت و گفت: در مواجهه با فناوری سه رویکرد خوشبینانه (که در آن فقط مزایان و فرصت ها را می بینیم)، بدبینانه (که در آن فقط تهدیدها را میبینیم) و واقع بینانه (که خوبی ها و بدی ها را با هم مبینیم) وجود دارد. کسانی که با دید واقع بینانه به فضای مجازی نگاه میکنند در قبال این فضا منفعل نیستند، بلکه عملکرد فعالی دارند. تنها راه علاج این مشکلات افزایش سواد رسانه ای مردم است.