نهم دی

حماسه نهم دی
نُهم دی در تاریخ ماند. این‌ جمله از رهبر انقلاب حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای مد‌ظله‌العالی، درباره «حماسه نُهم دی» است. نُهم دی‌ماه نمایش بصیرت انقلابی مردم بود. بصیرتی که غبارها و نقاب‌ها را کنار زد و چهره واقعی مدعیان را نشان داد، چهره کسانی که به خاطر رسیدن به قدرت از هیچ تلاشی حتی ضربه زدن به ریشه‌های انقلاب و ارکان نظام دریغ نکردند. چهره کسانی که سال‌ها با نقاب انقلابی گری در صفوف مردم نفوذ کردند و ولایتمداری را فقط در شعار و ظاهر و نه در عمل و رفتار از خودشان بروز دادند، یقیناً بزرگ‌ترین پیام حماسه نُهم دی پرهیز از غفلت بود که باسیل خروشان مردم آنان زمین‌گیر شدند و جهانیان اقتدار نظام را بار دیگر دیدند. مردم نظام را دوست دارند و از نظام دفاع می‌کنند. در ادامه با یک جمله‌ برگزیده دیگر هم آشنا می‌شوید. با یکی از بیست جمله‌ی برگزیده حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای مد‌ظله‌العالی، درباره «حماسه نهم دی» آشنا شوید.

در آستانه فرارسیدن روز حماسه« نُهم دی»، پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ ونشر آثارحضرت آيت‌الله‌العظمی سيّدعلی خامنه‌ای مد‌ّظلّه‌العالی بیست جمله‌ی برگزیده از این حماسه را انتشار داد. در پیوست با یکی از این بیست جمله‌ی برگزیده را درباره حماسه « نُهم دی» که روز ۱۳۹۰/۰۵/۱۶ آمده، آشنا می‌شوید. راهنمایی: ابتدا با توجّه به شماره سوره در سمت راست(ستون شماره سوره)، حرف باقی‌مانده را در خانه خالی سمت چپ(ستون نام سوره)، بنویسید، در ادامه می‌توانید جای خالی را در عبارت زیر جدول تکمیل کنید. این جمله‌ی برگزیده، بزرگ‌ترین پیام از حماسه « نُهم دی» و از جمله‌های برگزیده حضرت آيت‌الله‌العظمی سيّدعلی خامنه‌ای مدّ‌ظلّه‌العالی است.

نُهم دی یک .... و به خاطر دل‌بستگی مردم به‌نظام بود.

نُهم دی در تاریخ ماند؛ این هم یک روز متمایزی شد. شاید به یک معنا بشود گفت که در شرایط کنونی، این حرکت مردم اهمیت مضاعفی داشت؛ کار بزرگی بود. هرچه انسان در اطراف این قضایا فکر می‌کند، دست خدا را، دست قدرت را، روح ولایت را، روح حسین بن علی (ع) را می‌بیند. این کارها کارهائی نیست که بااراده امثال ما انجام بگیرد؛ این کار خداست، این دست قدرت الهی است؛ همان‌طور که امام (ره) در یک موقعیت حساسی به بنده فرمودند: «من در تمام این مدت، دست قدرت الهی را در پشت این قضایا دیدم.» درست دید آن مرد نافذِ با بصیرت، آن مرد خدا. [۱]  در نُهم دی کار ملت، کار عظیمی بود. یکپارچگی ملت آشکار شد. همه‌کسانی که در عرصه سیاسی به هر نامزدی رأی داده بودند، وقتی دیدند دشمن درصحنه است، وقتی فهمیدند اهداف پلید دشمن چیست، نسبت به آن‌کسانی که قبلاً به آن‌ها خوش‌بین هم بودند، تجدیدنظر کردند؛ فهمیدند که راه انقلاب این است، صراط مستقیم این است. [۲]  نُهم دی یک کار متعارف نبود، یک کار متوقع نبود. شناختن موقعیت، فهمیدن نیاز، حضور در لحظه مناسب و موردنیاز؛ این اساس کار است که مؤمن باید این را هم با خود همراه داشته باشد تا بتواند وجودش مؤثر بشود؛ آن کاری را که باید انجام بدهد، بتواند انجام بدهد. یکی از قله‌های فراموش‌نشدنی، نُهم دی بود. [۳]  نُهم دی شما دیدید در این کشور چه اتفاقی افتاد و چه حادثه‌ای پیش آمد. دشمنان انقلاب که همیشه سعی می‌کنند راهپیمایی‌های میلیونی را بگویند چند هزار نفر آمده‌اند- تحقیر کنند، کوچک کنند- اعتراف کردند و گفتند در طول این ۲۰ سال، هیچ حرکت مردمی‌ای به این عظمت در ایران اتفاق نیفتاده است؛ این را نوشتند و گفتند. آن‌کسانی که سعی در کتمان حقایق درباره جمهوری اسلامی دارند، این را گفتند. علت چیست؟ علت این است که مردم وقتی احساس می‌کنند دشمن در مقابل نظام ایستاده است، می‌آیند توی میدان. این حرکتِ ایمانی است، این حرکتِ قلبی است؛ این چیزی است که انگیزه خدائی در آن وجود دارد؛ دست قدرت خداست، دست اراده الهی است؛ این چیزها دست من و امثال من نیست. دل‌ها دست خداست. اراده‌ها مقهور اراده پروردگار است. وقتی حرکت خدائی شد، برای خدا شد، اخلاص در کار بود، خدای متعال این‌جور دفاع می‌کند. لذا می‌فرماید: خدا از كسانى كه ايمان آورده‌اند دفاع مى‌كند و خیانت‌کاران ناسپاس را دوست ندارد. [۴] در پیوست با ویژگی نُهم دی آشنا شوید. در آستانه فرارسیدن روز «نهم دی»، پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR بیست جمله‌ی برگزیده از حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای مد‌ظله‌العالی را درباره «حماسه نهم دی» منتشر کرد. در پیوست با یکی از این بیست جمله‌ی برگزیده به تاریخ: ۱۳۹۰/۰۵/۱۶ درباره «حماسه نهم دی» آشنا می شوید. ابتدا با توجّه به شماره سوره در سمت راست(ستون شماره سوره)، حرف باقی مانده را در خانه خالی سمت چپ(ستون نام سوره)، بنویسید، در ادامه می توانید جای خالی را در عبارت زیر که یکی از جمله‌های برگزیده حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای مد‌ظله‌العالی است را تکمیل کنید:  نُهم دی یک .... و به خاطر دل بستگی مردم به نظام بود. نشان دهنده‌ی اعتماد مردم به نظام بود. مردم نظام را دوست دارند و از نظام دفاع می کنند.  

محمدرضا عابدی

برای آشنایی با مهارت‌های کاربردی موردنیازتان می‌توانید با کلیک روی هرکدام، به آن‌ها دسترسی داشته باشید:

 1. کلاسداری
 2. اسباب‌بازی
 3. جدول قرآنی
 4. پوشش مربّی
 5. قصه‌های قرآن
 6. مهارت «پایان»
 7. مهارت «بازی»
 8. مهارت «شروع»
 9. مخاطب شناسی
 10. پرسش استاندارد
 11. مهارت «تدریس»
 12. مهارت «نویسندگی»
 13. مهارت‌ «قصّه‌گویی»
 14. مهارت «شعرخوانی»
 15. شیوه «تنظیم محتوا»
 16. مهارت «تابلونویسی»
 17. مهارت «رنگ آمیزی»
 18. مهارت «فرزندپروری»
 19. مهارت آموزش «مفاهیم قرآنی»

پانویس:

 • [۱] مقام معظم رهبری، در دیدار مردم قم/ ۱۹ دی‌ماه ۱۳۸۸
 • [۲] بیانات مقام معظم رهبری، اول فروردین ۱۳۸۹
 • [۳] بیانات مقام معظم رهبری،  ۲۹ دی‌ماه ۱۳۸۸
 • [۴] إِنَّ اللَّهَ يُدَافِعُ عَنِ الَّذِينَ آمَنُوا ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ خَوَّانٍ كَفُورٍ؛ خدا از كسانى كه ايمان آورده‌اند دفاع مى‌كند و خدا خیانت‌کاران ناسپاس را دوست ندارد. آیه ۳۸ سوره حج و بیانات مقام معظم رهبری، ۱۹ بهمن ۱۳۸۸
 • در پیوست با ویژگی نُهم دی آشنا شوید.

در پیوست با ویژگی نُهم دی آشنا شوید.

پیوستاندازه
PDF icon حماسه نهم دی507.33 کیلوبایت