رفتن به محتوای اصلی

روز جهانی معلم

روز جهانی معلم

مقدمه ای بر روز جهانی معلم و آشنایی با آن

نیمکت‌های چوبی، بیشتر از درختان جنگل میوه می‌دهند، چون ریشه در تلاش معلم دارند. «سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد» به‌اختصار «یونسکو» نامیده می‌شود. کلمه یونسکو معنای خاصی ندارد و مرکب از ۶ حرف (U.N.E.S.C.O) است که هر حرف معرف یکی از کلمات تشکیل‌دهنده نام طولانی این سازمان است. 

این سازمان از ۵ اکتبر سال ۱۹۹۴، چهاردهم مهرماه ۱۳۹۹ را روز جهانی معلم نامید. پنجم اکتبر یادآور هیچ حادثه خاص سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیست و صرفاً یک روز قراردادی است، حتی در تقویم‌ها به‌عنوان یک مناسبت رسمی ثبت‌نشده‌است. دوازده اردیبهشت در ایران به‌عنوان روز معلم شناخته می‌شود. سپاسگزار معلمی هستم که اندیشیدن را به من آموخت، نه اندیشه‌ها را … معلمی عشق است. چهاردهم مهرماه ۱۳۹۹ روز جهانی معلم مبارک

شاگرد اول کلاس من: چند وقتی می شد برای جواب دادن سؤالات پای تابلو نمی آمد. هر وقت بالای سرش می رفتم، با شرم و حیا، پاهایش را عقب می کشید. از خودم پرسیدم: برای شاگرد اول کلاس من، دختر گلم چه اتفاقی افتاده است؟ تا این که یک روز کفش پاره اش را دیدم. ناگهان نکته ای به ذهنم رسید؛ یک مسابقه با جایزه، یک مسابقه با جایزه یک جفت کفش. می دانستم او حتماً برنده خواهد شد.

 

نخستین معلم زن برای روز جهانی معلم

بدون ترديد در ميان زنان مسلمانان و ديگر مردم جهان، حضرت فاطمه زهرا (س) محبوبترين چهره دينی، علمی، ادبی، تقوايی، اخلاقی و ... به شمار مي رود. شخصيت سرور زنان جهان، حضرت فاطمه زهرا (س) اسوه و الگويی تام و تمام برای تمام زنان عاشق فضيلت  و ... ادامه در پیوست

هر جا کتابی گشوده شده است، هر جا اندیشه ای در رواج است، هر جا کلامی متولد می شود و راه روشنگری در پیش می گیرد، پای تو در میان است. هر کس و هر چیز در هر جا که با ظلمت جهل به ستیز برخیزد، به هیأت تو درمی آید. حتی درختان که شکوفه می دهند و به کائنات، درس بارور شدن می آموزند. حتی خورشید که ظلمت شب را درمی نوردد و امید را تلقین می کند.

مهارت‌ها توانایی‌هایی هستند که با تمرین مداوم یک مربی پرورش می‌یابند و منجر به ارتقای یاددهی افراد فراگیرش می‌گردد. برای آشنایی با این مهارت ها می توانید در پیوست، به آن ها دسترسی داشته باشید. 

موضوع کودک و نوجوان
مستندات
پیوست Size
روز جهانی معلم 242.17 کیلوبایت
لوح تقدیر و سپاس در روز جهانی معلم 276.31 کیلوبایت
نخستین معلم زن 623.63 کیلوبایت
مهارت ها 821.29 کیلوبایت
ایتا روبیکا