عید روزه‌داران

عید روزه‌داران

 

مشخصات برنامه درسی عید روزه‌داران

نام درس:

عید روزه‌داران

موضوع:

مناسبت

اهداف کلی:

دانش آموزان در این درس با برخی از آداب، احکام و اعمال عید فطر آشنا می‌شوند آشنا می‌شوند.

اهداف جزئی:

دانش آموزان در این درس با موارد زیر آشنا می‌شوند:

 1. برخی از آثار روزه‌داری
 2. برخی از آداب، احکام و اعمال عید فطر
 3. با حدیثی از امام صادق (ع) در مورد عید فطر آشنا می‌شوند.

اهداف رفتاری:

انتظار می‌رود دانش آموزان بعد از تدریس و آشنایی با غسل و احکام مربوط به آن آداب انجام غسل را رعایت کنند.

رسانه‌های آموزشی:

تابلو، تک برگی، کارت و در صورت امکان پاورپوینت.

روش‌های مناسب تدریس:

توضیحی و فعال: کارت، شعرخوانی، مسابقه و...

 

 

بنام خداوند هستی و جان    خداوند بخشنده و مهربان

 

سلام و صد سلام به شما دوستان عزیز و مهربان

 •  گرفتم مثل مادر
 • تمام روزه‌ها را
 • سر سجّاده خواندم
 • دعای ربّنا را
 • همیشه وقت افطار
 • دلم پروازمی‌کرد
 • كسی مثل فرشته
 • دلم را ناز می‌کرد
 • دلم پروانه می‌شد
 • نگاهم مثل یك رود
 • تمام لحظه‌هایم
 • پر از نور خدا بود

بله بچه‌های عزیز یک ماه بندگی و روزه‌داری به پایان رسید و ما در این ماه عزیز با گرفتن روزه و خواندن دعا خودمان را برای یک سال آینده بیمه کردیم. ان شاء الله که موردقبول خداوند قرارگرفته باشد یک صلوات بفرستید.

 

آشنایی با عید روزه‌داران

اکنون پس از گذشت ماه رمضان در نخستین روز ماه شوال اجر و پاداش خود را از خداوند مى‏طلبند، اجر و پاداشى که خود خداوند به آنان وعده داده است. در مکتب ما، پایان ماه رمضان عید است؛ عید تحوّل، عید آغاز و البته عید رها شدن از بندهای گناه و نافرمانی؛ عید پاک شدن از هر پلیدی و پلشتی. در عید است که زندگی تولد می‌یابد و حرکت آغاز می‌شود. جامعه‌ای که عید ندارد، تاریخ و حرکت ندارد. پیامبر صلی‌الله علیه و آلِه فرمود: خداوند در روز عید به فرشتگان می‌فرماید: مزد آنانی که به وظایف خود عمل کردند چیست؟ فرشتگان می‌گویند: خدایا! پاداش آن‌ها به دست شما است. خداوند می‌فرماید: شما فرشتگان گواهی بدهید که من بندگان خود را بخشیدم. عید فطر اعمالی دارد که در روایات معصومان علیهم‌السلام به آن‌ها پرداخته‌شده و دعاهای ویژه‌ای نیز درباره آن آمده است. 

 

توصیه و سفارش های عید فطر

حالا روز عید است و می‌خواهیم برویم عید دیدنی به نظر شما چه‌کارهایی خوب است انجام بدهیم؟ [1] بهتر است سراغ کتاب دعایی به نام «مفاتیح‌الجنان» برویم. ببینیم ایشان برای عید دیدنی در این روز چه توصیه‌ها و سفارش هایی دارند. من چند کارت دارم که داخل هرکدام از این کارت‌ها حروفی به صورت پراکنده نوشته‌شده و شما با آن ها کلمه مناسب بسازید تا من هم برای شما کامل آن توصیه‌ها را بگویم.

 

 1. ب ل س ا پوشیدن لباس زیبا و خوش‌بو
 2. ف ا ا ر ط  خوردن صبحانه قبل از نماز عید فطر
 3. ن د خ ا و ن خواندن تکبیر: «اللَّهُ أَکْبَرُ اللَّهُ أَکْبَرُ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ اللهُ أَکْبَرُ وَ لِلَّهِ الْحَمْدُ الْحَمْدُلِلَّهِ عَلَی مَا هَدَانَا وَلَهُ الشُّکْرُ عَلَی مَا أَوْلانَا.»
 4.  پ د ر ا خ ت کنار گذاشتن فطریه یا پرداخت زکات فطره: فطریه، باید با قصد قربت پرداخت شود. مسلمانان بعد از یک ماه روزه‌داری در ماه مبارک رمضان در عید فطر قبل از شرکت در نماز عید فطر؛ مبلغی را به‌عنوان فطریه پرداخت می‌کنند که جهت کمک به فقرا و مستمندان و ... هزینه می‌شود.
 5. ...

پنجمین توصیه و سفارش از اعمال روز عید فطر چیست؟ به نظر شما در این روز چه‌کاری خوب است که انجام بدهیم؟ [1]  برای اینکه بدانیم پنجمین توصیه و سفارش از اعمال روز عید فطر چیست، در ادامه با انجام یک مسابقه به این عمل و کار می‌رسیم. آماده هستید؟ من اینجا چند کارت دیگر دارم که داخل هرکدام از این کارت‌ها حروفی به صورت پراکنده نوشته‌شده و شما برای رسیدن به پاسخ صحیح سؤالات، حروفی را که داخل این کارت‌ها می‌بینید، پیدا کنید و در برگه ای بنویسید و آن را داشته باشید تا در آخر به پیام مسابقه که همان پنجمین توصیه و سفارش باشد برسیم.

سؤالات:

 1. نام کدام سوره به معنای آمرزنده، پوشاندۀ و بخشایندۀ گناه است؟  غ ا ف ر
 2. نام کدام سوره به معنای پیشانی بر زمین نهادن هنگام نمازاست؟  س ج د ه
 3. نام کدام سوره نام حكیمی است كه فرزندش را پند و اندرز می‌داد؟ ل ق م ا ن

به نظر شما پیام ما چیست؟

راهنمایی: حروف اول تمام کلمات. آفرین غ س ل. خوب حالا بگویید غ س ل را با چه قصدی باید انجام داد؟ بله، غسل را برای خدا انجام می‌دهیم، با ق ص د ق ر ب ت خوب است که در روز عید فطر، غسل را با بسم‌الله شروع کرده و بعد از انجام آن، بگوییم: خدایا! دین من را پاک گردان و پلیدی‌ها و بدی ها را در من از بین ببر.

ادامه مسابقه: شما هر چهار نفر به یک گروه شوید و من با توضیح کارت‌های دستم که هرکدام حاوی سؤالات مرتبط با غسل است به سرگروه شما می‌خواهم آن سؤال را از هرکدام از گروه دیگری که خواستید بپرسید و هر گروه که پاسخ داد او مسابقه را ادامه می‌دهد و هر گروهی که پاسخ نداد از دور مسابقه کنار گذاشته می‌شود؛ و ادامه سؤال‌ها را خودم از هر گروهی که به سؤال جواب داد و گفت از چه گروهی بپرسم می‌پرسم.

 

آشنایی با انواع غسل 

آماده هستید؟

 • ما چند نوع غسل داریم؟ دو نوع
 • غسل ترتیبی چیست؟ شستن اعضای بدن به تدریج
 •  غسل ارتماسی چیست؟ فرو بردن تمام بدن یک مرتبه در آب [2]
 • آیا اگر بدن خیس باشد و با بدن خیس غسل کنیم اشکال دارد. غسل با بدن خیس اشکال ندارد.
 • اولین مرحله غسل پس از نیت در غسل ترتیبی چیست؟ شستن سر و گردن
 • کسی که چند غسل واجب جنابت بر گردن دارد می‌تواند با یک غسل همه آن‌ها را انجام دهد؟ بله
 • آیا با غسل جنابت می‌توان نماز خواند یا باید وضو هم گرفت؟ نیازی به وضو نیست.
 • اگر در غسل مقداری از بدن خشک بماند صحیح است؟ خیر
 • بعد از شستن سر و گردن نوبت به چیست؟  شستن سمت راست
 • اگر درجایی از بدن لکه‌ای باشد که مانع از رسیدن آب به آنجا باشد و مابعد از غسل ببینیم حکم چیست؟ باید اول مانع را پاک‌کنیم و بعد همان سمت که لکه روی آن است و ادامه غسل را انجام دهیم.
 • كسى كه از اول قصد غسل كردن داشته باشد ولى هنگام شستن نیت غسل را فراموش كند بعد از شستن خودش، نیت به خاطرش بیاید چه حكمى دارد؟ یعنى غسلش صحیح است؟ اگر از نیّت غسل برنگشته باشد به‌نحوی‌که هنگام شستن بدن اگر كسى از او می‌پرسید چه می‌کنید جواب می‌داد دارم غسل می‌کنم، غسلش صحیح است.

 

تا اینجا هرچند تا از گروه‌ها که باقی‌مانده‌اند به مرحله دوم مسابقه راه پیدا می‌کنند در این مرحله باید با باد کردن بادکنک‌ها و ترکاندن آن‌ها به‌طوری‌که از دست کمک نگیرند نفر اول را مشخص کنیم و داخل این بادکنک‌ها حدیثی از امام صادق (ع) در مورد عید فطر است و هر گروهی که بتواند این جمله را کامل کند هم جزء برندگان به‌حساب می‌آید.[3]  خوب، مسابقه ما به پايان رسيد. ان شاء الله که این عید عزیز بر شما مبارک باشد. دوستان برنده را با ذكر يك صلوات تشويق مي‌كنيم.

 

در این روز دعا کردن بسیار خوب است. پس حتماً در این روز دعا کنید و آن چیزی را که دوست دارید از خدا بخواهید. خدای بزرگ شما را خیلی دوست دارد و حتماً به حرف‌های شما در دعاهایتان گوش می‌دهد. چون در این روز عید:

 

همه دستا به‌سوی آسمونه

رو لبا نام خدای مهربونه

ماه رمضان، ماه دعا، ماه عبادت

ماه مهربونی، ماه صفا  و رحمت

 

خدایا به ما مهربانی بده

آمین

دلی «ساده» و «آسمانی» بده

آمین

به ما «عقل و عفت» بده ای خدا

آمین

به ما «صبر و طاقت» بده ای خدا

آمین

 

برای دریافت تک برگی «عید مبارک» کلیک فرمایید:  پیوست

 • [1]. مربی نظرات بچه‌ها را جمع بندی کند.
 • [2]. غسلی که در آن تمام بدن (تن و سر) را به نیت و قصد غسل یک‌باره در آب کر يا جاری فروبرند.
 • [3]. حدیث: مَن زَارَ قَبرُ حُسینَ ابن علی فی يَوْمِ عِيدٍ كُتِبَتْ لَهُ أَلْفُ حَجَّةٍ وَ أَلْفُ عُمْرَةٍ مَبْرُورَاتٍ مُتَقَبَّلَاتٍ، وَ أَلْفُ غَزْوَةٍ مَعَ نَبِيٍّ مُرْسَلٍ أَوْ إِمَامٍ عَادِل. من لا يحضره الفقيه، ج‏۲، ص ۵۸۰
مستندات
پیوست Size
رنگ آمیزی عید روزه‌داران 181.04 کیلوبایت
رنگ آمیزی عید فطر 173.98 کیلوبایت
ایتا روبیکا